8 tipov, ako získať kvalitný backlink – spätný odkaz

Získavanie backlinkov, teda spätných odkazov, je nevyhnutnou súčasťou SEO – optimalizácie pre vyhľadávače. Od kvality a množstva spätných odkazov závisí, na akých priečkach sa bude váš web zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania, a teda aj koľko potenciálnych klientov zavíta na váš web. Predtým, ako začnete pracovať na budovaní spätných odkazov, mali by ste sa najskôr zamerať na on page SEO, teda na viditeľný obsah vášho webu. Ten by mal byť v každom prípade kvalitný, mal by obsahovať vhodne zvolené titulky a podnadpisy. Poďme však ku spôsobom, vďaka ktorým môžete získať kvalitné spätné odkazy.

1 . Prirodzené odkazovanie – linkbaiting

Ak máte naozaj kvalitný web, ktorý je autoritou v danej oblasti, je možné, že na vás budú ľudia odkazovať prirodzene. Čo by mal takýto kvalitný web obsahovať? Zväčša sa jedná o užitočné a prínosné informácie, zaujímavé témy, ktoré sa inde nenachádzajú, vtipný obsah, prípadne kontroverzný obsah. Vybudovať takýto web však naozaj nie je jednoduché.

  1. PR články

V tomto prípade ide o písanie a následné publikovanie kvalitných PR článkov na externých weboch. Články obsahujú odkazy na váš web. Samozrejme, zverejnené by mali byť na obsahovo príbuzných a kvalitných weboch, ktoré majú návštevnosť.

  1. Registrácia do katalógov

Táto forma získavania spätných odkazov už nie je až tak využívaná. Stále však existujú katalógy, kde sa web oplatí registrovať. Je nutné vykonať správnu registráciu, s vhodne zvolenými kľúčovými slovami a popisom webu.

  1. Tvorba mikrostránok

Ide o časovo a finančne náročnejší spôsob získavania spätných odkazov. No takto získaný backlink je kvalitný. V podstate ide o vytvorenie obsahovo príbuzného webu, ktorý odkazuje na hlavný web.

  1. Príspevky do diskusií

Na internete nájdete množstvo hojne navštevovaných diskusných skupín. Ak máte čím prispieť v takejto diskusii, neváhajte. Získate tak kvalitný backlink. Ako príklad si môžeme uviesť známy „mamičkovský“ portál, ktorý je ideálny na získavanie spätných odkazov napríklad pre weby zamerané na detskú výživu a pod.

  1. Vydávanie e-bookov

E-book vám poslúži nielen na získavanie e-mailov. Ak ho zdarma poskytnete napríklad blogerom, ktorí píšu o vašej téme, môžete tak získať aj kvalitný a prirodzený spätný odkaz.

  1. Kúpa spätného odkazu

Ak je váš web príliš tematicky vyhranený, často nemáte inú možnosť, ako si kvalitný spätný odkaz kúpiť.

  1. Affiliate program

Mnohé veľké e-shopy a značky fungujú tak, že svoje tovary/služby ponúkajú aj prostredníctvom affiliate spolupráce. O čo ide? Odkazy na ich produkt alebo službu sú umiestené na iných weboch. Ak cez tieto odkazy zákazník niečo kúpi, majiteľ externého webu získava províziu. Avšak e-shop takto získa nielen zákazníka, ale aj backlink.

Okrem toho môžete získať spätný odkaz aj zdarma. Máte obchodných partnerov, či známych, ktorí sa venujú blogovaniu? Požiadajte ich o umiestnenie spätného odkazu! Môžete tak získať kvalitný jednosmerný backlink. Zdá sa vám, že budovanie spätných odkazov je nad vaše sily? V tom prípade sa obráťte na odborníkov.

 

Pridaj komentár